Několik slov k plazmovému řezání, neboli pálení plazmou

V nabídce naší společnosti najdete plazmové zdroje, které Vám spolu se stroji Honkys umožňují plazmové řezání neboli pálení různých materiálů. Princip tohoto řezání plazmou není na pochopení nijak složitý. Na dalších řádcích Vám ho objasníme, stejně jako Vám poradíme vhodné kombinace plynů pro řezání vybraných materiálů.

K pálení plazmou se používají dva plyny:

 

  • Řezací plyn - Skrze něj proniká proud elektronů, čímž vznikají ionizované plyny a plazma. Tato plazma dokáže doslova roztavit, respektive vypálit řezaný materiál.
  • Vířivý plyn - Tento sekundární nebo také chránící plyn podporuje kvalitu řezu. Dalo by se říci, že odděluje plazmu (řezací plyn s proudem) od okolního prostředí.  Plazmový oblouk je díky němu více usměrněný, roztavený materiál se lépe vyfukuje a spotřební díly mají delší životnost.

Vývojáři plazmových řezacích zdrojů zjistili, že pokud má řezací plyn vířivý tvar, můžete řezat materiál téměř kolmo a na druhé straně přitom dojde k vyfukování roztaveného materiálu z řezu.

Jaké druhy plynů jsou vhodné k pálení plazmou

Řezacím plynem může být kyslík, vzduch, směs argonu a vodíku. Jako sekundární plyn můžete použít kyslík, vzduch, dusík aj. Výběr vhodné kombinace plynů ovlivňuje kvalitu řezu. Přiblížíme Vám to na plazmovém řezání černé oceli, hliníku a nerezu.

 

  • Kombinace plynů pro plazmové řezání černé oceli - Chcete-li dosahovat nejvyšší kvality řezu, používejte na černou a vysokouhlíkatou ocel jako řezací plyn kyslík. Sekundárním plynem může být rovněž kyslík nebo také vzduch. Neobávejte se přitom, když Vám při pálení kyslíkem vzniknou otřepy. Jde o chemickou směs Fe2O3, což je stejná chemická směs jako u rzi. A tu můžete od plechu lehce oddělit. Ocel můžete řezat i vzduchem. Oproti použití kyslíku však bude kvalita horší a mohou Vám vznikat otřepy ze stejného složení jako plech. Ty jsou tedy jeho součástí, a abyste je odstranili, musíte je mechanicky obrousit.

 

  • Kombinace plynů pro řezání hliníku - Na hliník je nejvhodnější použít jako řezací plyn směs argonu a vodíku a jako sekundární plyn vzduch nebo dusík. Pokud ale pracujete s tenkými plechy, pak použijte jako řezný i sekundární plyn vzduch nebo dusík.

 

  • Kombinace plynů pro řezání nerezu - Nerez můžete řezat vzduchem, dusíkem, směsí argonu a vodíku, nebo směsí dusíku a vodíku. Kvalitní, ale přesto nejméně účinné je použití vzduchu jako řezacího i sekundárního plynu. O trochu lepších výsledků dosáhnete použitím dusíku místo vzduchu. A té nejlepší kvality dosáhnete směsí dusíku a vodíku nebo argonu a vodíku jako řezného plynu. Jako sekundární plyn pak použijte dusík. Na ostatní druhy kovů jako je titan, měď nebo mosaz používáme de facto stejné plyny jako u nerezu, jenom rychlosti řezů nebo proud se může trochu lišit.

Máte zájem o více informací?

Kontaktujte nás

Přečtěte si i o dalších zajímavostech ze světa termického zpracování kovů. Pomohou Vám s tím naše stránky a facebook.

+420 561 034 570      info@honkys.eu

 

© 2018 HONKYS a.s. – všechna práva vyhrazena